İSTANBUL KAFDER'DE KABARDEYCE KURSU

ANASAYFA  |   KAYIT OL  |   SOHBET  |   ÇERKES MÜZİKLERİ  |   ÇERKESBUL  |   SÖZLÜK  |   LİNKLER  |   KİRİL KLAVYE  |   BASINDA ÇERKESLER  |   SİTENE EKLE  |   İLETİŞİM

İleti PauKaF » Cmt Ekm 30, 2010 6:30 pm

Kabardeyce kursu 3 Kasım 2010 Çarşamba günü saat 19:30'da federasyanumuz dil öğretmenlerinden İlhan Aydemir tarafından başlatılacaktır.

İlhan Aydemir : Kahramanmaraş Göksun Korkmaz Köyü'nden, emekli sınıf öğretmeni.
Adige dili üzerine çalışmalar yaptı. "Adigece öğreniyorum" adlı dil öğrenim kitabı var.
Adige dili üzerine federasyon tarafında açılan kurs ve eğitimlere katıldı. 2010 yazı Kabardey Balkar Cumhuryeti'ne federasyonun gönderdiği oradaki eğitim kurumları ve eğitim biçimini inceleme gurubuyla birlikte çalışmalar yaptı.10 yıldır çeşitli derneklerimizde dil kursu açmak veya bu olguyu canlı tutmak gibi gayretleri var.

İstanbul Kafkas Kültür Derneği
Ben Halkım İçin Özgürlük İstiyorum
morpic.com - çerkes - kafkasya - tubidy - adige - 21 Mayıs 1864 sürgün soykırım hakkında çerkeş çerkesh cherkesh 2009 2010 çerkez adige çerkes adige kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz çerkez tavuğu tavuk tarifi adiga abaza kuzey müzik music çekes çerks ahazya adge aige kafasya adiye wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim dernekleri federasyonu ad köyleri düğün mahalli video savaş haber circassian güncel dil sözlük çeviri dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok şeyh şamil com net org tr adigey abhazya oset siteleri indir dinle tarih türk link sohbet chat izle sohbet muhabbet adiye cherkessia çerkesya yurtseverleri sitesi org net com facebook google mp3 download indir kökeni nerede nedir kimdir nasıl yeni ilk büyük eski
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin

Re: İSTANBUL KAFDER'DE KABARDEYCE KURSU

İleti adige3456:) » Pts Kas 01, 2010 11:25 am

20:00 de yapsalar ne olurdu ki :(

ben cuma akşamı bizim hocaya sordum olmuyacak,öğrenci çok az dedi :(

off ya offf yarım saat daha geç olsaydı keşke...
adige3456:)
adige3456:)
Usta Üye
Usta Üye

İleti decenqua » Pts Kas 01, 2010 11:45 am

KABARDEYCE KURSU.....deniyor mesela, neden Çerkezce Kursu denmiyor veya Adiğece Kursu denmiyor...İfadelerimizde bilinç altından doğal olan hitabiyeti hemen önplana çıkarıveriyoruz.

Çünkü Asimilasyon Süreci Abzehçe veya Şapsğcayı ister istemez azınlıklaştırdı ve Hafızalardan öteleştirdi.Faal olan Şive ister istemezde biliçönüne geçti.Buda Kaberdey Şivesi (Kaberdeyce).Fakat ben şahsen Adiğece veya Çerkesce Kursları başladı denmesini tercih ederdim.İlgilenenlerede Kaberdey Şivesinde dene bilirdi pek ala.

Diasporamızı da Anavatanda gelişen ve Ülkemizdeki K.Kafkasyalıları da etkileyen Hadisler ister istemezde oradaki gelişmelerle paralellik sağlamak için bizleri ifade (tanımlayış) ayrışmaları sürecine soktu kurumlaşmalarda.Abhazfed, veya Çerkes Derneklerinin oluşması gibi.Unutmayalım Anavatandaki (veya Rusyadaki) son nüfus sayımlarında, Çerkes kimliği altında birleşme kararlılığı, Adiğelerin Çerkes Dernekleri adına dönüşünü tetikledi.Tıpkı Abhazyanın bağımsız olmasının Abhazların Anavatandaki Ülkelerinin yapılanışıyla burada paralellik düzeyinde çalışmalar gerekliliğine mecbur bırakması gibi.Bu İfadesel ve Ayrı Kurumlaşmaları doğal karşılamak lazım.Önemli olan gönül birliktelikleri.
Çerkes İsimleri Çerkes Kimdir

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti Bramkhan » Pts Kas 01, 2010 6:57 pm

Hayrettin Turan'ın da Facebook sayfasında benzer bir yoruma rastladım.

Kabartaylar en kalabalık Adige boyu ve şiveleri farklı. Haliyle kurslarda da o şive öğretilir Kabartaylara, isimlendirmeye bu kadar takılmamak lazım bence. Abzehçe kursları da var isteyen ona gitsin :)
Resim

cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk
Bramkhan
Bramkhan
Yönetici
Yönetici

İleti PauKaF » Pts Kas 01, 2010 7:05 pm

KABARTAY değil Kabardey olacak

Dil kurslarını batı şivesi ve doğu şivesi olarak ayırmak daha mantıklı olur aslında.
morpic.com - çerkes - kafkasya - tubidy - adige - 21 Mayıs 1864 sürgün soykırım hakkında çerkeş çerkesh cherkesh 2009 2010 çerkez adige çerkes adige kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz çerkez tavuğu tavuk tarifi adiga abaza kuzey müzik music çekes çerks ahazya adge aige kafasya adiye wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim dernekleri federasyonu ad köyleri düğün mahalli video savaş haber circassian güncel dil sözlük çeviri dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok şeyh şamil com net org tr adigey abhazya oset siteleri indir dinle tarih türk link sohbet chat izle sohbet muhabbet adiye cherkessia çerkesya yurtseverleri sitesi org net com facebook google mp3 download indir kökeni nerede nedir kimdir nasıl yeni ilk büyük eski
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin

İleti decenqua » Pts Kas 01, 2010 7:25 pm

Bramkhan ben başka bir şey demek istedim.Kaberdeyce Kurs İlanın çok bir Mahsuru yok benim açımdan.Fakat hani Tek İsim Çatısında toplanma gayreti bazen Kolay ifadelendirmede veya hitabetleştirmelerde çatırdıyor.Kendimizi Tanımlamadaki hassasiyetlerin herhalukarda her an karara bağlanmış tespit edilmiş kıreterlere çok dikkat etmeliyiz.

Ya Çerkesce Kurslar başladı,yada Adiğece Kurslar Başladı demeliyiz.Şive Konusunu bilhare parantes içinde tellaffuz edebiliriz,fakat bu gibi genele açık İlan ve Duyurularda Direk Şapsuğca Kurslar,Abzehçe Kurslar,Kaberdeyce kurslar ibareleri kullanırsan Kimliğimizi tanımlamalarımızda (Kendimizi) tutarsızlığımızı sergilemiş oluruz.

Hassas bir konuda.Böyle bir günde,çok tartışılan Anadil Mevzularının Gündemliliğini koruduğu,tartışıldığı bir günde (Ülke Genelini Kastediyorum) birileri çıkıp siz nesiniz kardeşim,Kaberdeymisiniz,Abzehmisiniz,Şapsuğmusunuz önce ne millet olduğunuza Karar verin der.

Aslında Türkiye Çerkezleri (Adiğeleri) bence Tek bir Şivede Karar kılmalıdır.Bence Buda Kaberdeyce olmalıdır.Sanırım Çok Şivelilik gelecekte demokratik hakların verilmesinde poroblem çıkaracaktır.

Kaberdeycede hem fikir olmamızı dillendirmekteki maksadımda bütün Asimilasyona uğramışlığımıza rağben Kaberdey Şivesinin diğer Adiğe Şivelerine nazaran işlerlik (Konuşanı Çok Anlamında) bakımından daha Aktivasyoner oluşudur.

Bu Söylediklerim benim görüşüm tabi.Farzumaal Yarın Öbür Gün Ülkemizde Anadilde Eğitim Serbestisi gelirse Çocuk Oyuncağı Gibi 3-4 Adiğe Şivesinde Eğitim İstiyoruz diyemeyiz,çok gülünç durum hasıl olur.

Türkiye Cumhuriyeti Bile Kurulunca Resmi Şivesini İstanbul (Batı) diyeleğinden yana kullanmış,eğitim dili (Lehçesi) olarakta Kabul etmiştir...

Çerkez Müzikleri - Kafkasya - Çerkez - Google - Çerkez İsimleri - Adige - Abhazya - Kafkas - Çerkes Sitesi - Circassain - Cerkes.Net - Çerkez Tavuğu - Adigece Sözlük - Sohbet
decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

İleti Bramkhan » Pts Kas 01, 2010 8:33 pm

İlyas'ın da dediği gibi mantıklı olan doğu şivesi-batı şivesi şeklinde isimlendirmek. Ben tek bir şivede karar kılmanın gerekli olmadığını düşünüyorum.

Bu arada İlyas yorulmadın KABARDEY demekten, gıpta ediyorum doğrusu :)
Resim

cerkez çerkes kafkasya adige çerkez çerkes kafkas abhaz adiga abaza kuzey müzik music mp3 wored tarih kültür fotoğraf foto resim bilgi isim ad köyleri düğün mahalli video kitap savaş haber güncel yeni dil sözlük çeviri kiril dernek kafder kaffed birkaf en iyi yeni çok bkd imam şeyh şamil adigey abhazya oset çeçen karaçay rusya siteleri indir dinle tarih türk
Bramkhan
Bramkhan
Yönetici
Yönetici

İleti PauKaF » Pts Kas 01, 2010 8:44 pm

Kabartay Çerkes olmayanların yazış tarzı sana yakıştıramıyorum , ısrarım bu nedenledir.
PauKaF
PauKaF
Site Admin
Site Admin

İleti Bramkhan » Pts Kas 01, 2010 9:17 pm

Çerkes olmayanlar nasıl telaffuz ediyor açıkçası hiç dikkat etmedim. Ama bizim buralarda Kabartay (aslında Kabartey) şeklinde söylenir.

Kabardey olarak düzeltiyorum öyleyse bundan sonra, seni mi kıracağım :)
Resim

Bramkhan
Bramkhan
Yönetici
Yönetici

İleti decenqua » Pts Kas 01, 2010 11:25 pm

Bramkhan yazdı:İlyas'ın da dediği gibi mantıklı olan doğu şivesi-batı şivesi şeklinde isimlendirmek. Ben tek bir şivede karar kılmanın gerekli olmadığını düşünüyorum.

Bu arada İlyas yorulmadın KABARDEY demekten, gıpta ediyorum doğrusu :)

Veya Doğu-Batı Şivesi, neticede; Kursta her hangi şiveyi ilanlarken,duyururken telaffuz etmemek lazımdır.Asıl Esas olan aidiyetin duyumlaştırılmasıdır genel Kamuya.Yani Hangi millete (Kavme) mensupsak onu ifadeleştirmeliyiz bu gibi ilan ve duyurularda.Yoksa Folklorik kalmaya mahküm ederiz kendimizi.Eğer Kimlik/Kültür bilincini yaşatmak,tanıtmak,hafızalara oturtmak ve mensubiyetimizi kamuya kabul ettirmekse çok dikkat etmeliyiz.

Daha Önceki Yorumumda dediğim gibi bu şivelerden birini tercih edip, onun üzerinden kültürel çalışmalar yapmalıyız.Bu Batı (Şapsuğ-Abzeh) veya Doğu (Kaberdey-Besleney) herneyse birinden biri olmalıdır.Ama olmalıdır,olgun ve kararlı davranmalıyız.

Bu Şivelerden birini seçince diğerini terk etmek değildir,böylede anlaşılmamalı.Çağın kazanımı olan Anadilde eğitim veya diğer teknik iökanlarla Tercih edilen şive içersinde diğer şivelerin telaffuzları,kelimeleri edebileştirdiğimiz,eğitimleştirdiğimiz şive içersinde harmanlaştırılabilir.

T.C. Kurulunca Batı (İstanbul) şivesini kaale aldı.Yazıya geçirdi,edabiyatını,neşriyatını bu şive üzerinden geliştirdi.Fakat;

Anne'yi çok sık kullanırken ''ana'',yı terk etmedi bunuda kültürün mensublarının hafızasında muhafaza etti.Veya,Git'i edebileştirdi,eğitimleştirdi ama ''get'',i de işledi.
Ne Olur=Nolur
Ne diyorsun=Ne Deyon
gibi...Şu an aklıma gelen.

Farzumaal Anadilde Eğitim başladı edebi eserler sürecine geçtik.Doğu Şivesini seçtik.Gedıgeh geliştirilen Kültürümüzde Esas Kelimemiz kabul ettik fakat eserler vermeye başlarken,basınımızı neşrederken Kengeyide kullanabilmeliyiz,Hıgeps derken Pşaşeyide Cümleler arasına serpiştirebiliriz.Hem bu dilimizin kelime haznesinin gelişmesine sebep olur.

Fakat Eğitimde,matbuatta ve yayında tek şive seçme mecburiyeti vardır.Bu bütün Dünyadada böyledir....

decenqua
Emektar Üye
Emektar Üye

Sonraki

GENEL DUYURULAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir